Athena ATH64 Pool Cue CPQ2941/ Small dents on base of butt
SKU: CPQ2941
MSRP $339.00
Our Price $203.40
You Save $135.60 (40%)
In stock
- Usually ships within 24 hours
- In Stock
- Satisfaction Guaranteed
- Free Shipping in the US
Description
Certified Pre-Owned Score: 9/10
This Athena (ATH64) Pool Cue has some a few small dents on base of the cue, but is otherwise in great condition! This cue is brand new & is the perfect cue to get your shot dialed..at an even more perfect price!
This cue weighs 20oz but is weight changeable by request.
If you have any questions about this or any of the products we sell, just give us a call at 866-843-3294!
Does not qualify for manufacturer warranty.
Specifications
| Tip: | 12.5mm 7 Layered Proprietary Boar Skin Tip |
| Ferrule: | 1" Fiber Linen |
| Shaft: | 29" Hardrock Maple 10-12" Pro Taper |
| Collar: | Stainless Steel |
| Pin: | 5/16x18 |
| Piloted: | No |
| Forearm: | White Stained Maple with Sword Wrapped in Rose Vines |
| Rings: | Black Composite Ring with Thin Silver Ring |
| Wrap: | Black Irish Linen with White Spec |
| Sleeve: | White Stained Maple with Throned Roses |
| Plate: | Black Composite with Silver Athena Logo |
| Bumper: | Black Rubber Plug with Extension Insert |
| Weight Adjustable: | Yes, with the Action Weight Bolt |