Tango TAAM35 Angus 3x5 Burgundy Hard Case CPC782 / Loose Latch + Discontinued
SKU: CPC782
MSRP $544.00
Our Price $408.00
You Save $136.00 (25%)
In stock
- Usually ships within 24 hours
- In Stock
- Satisfaction Guaranteed
- Free Shipping in the US
Description
Certified Pre-Owned Score: 9/10
The main latch closure for the lid of this Tango Angus 3x5 Burgundy Hard Case is slightly loose. Besides this flaw, this Tango case functions perfectly! This case has been discontinued, so secure this last of its kind, genuine Argentinian leather case before it's gone for good!
If you have any questions about this item or any other products we carry, please give one of our PoolDawg customer service representatives a call at (866) 843-3294.
Does not qualify for manufacturer warranty.
Specifications
| Colors: | Burgundy |
| Shape: | Oval |
| Material: | Argentinian Full-Grain Leather |
| Top Pocket: | 5" Long X 3" Wide |
| Bottom Pocket: | 15" Long X 3.5" Wide with Seperate Jump Pocket |
| Base: | 5.5" Wide, Large Plastic Feet |
| Carrying: | One-Piece Top Handle with 8 Rivets, Side Shoulder Strap and Carrying Handle |
| Length: | 35" Long, Fits up to 31" Shaft |
| Structure: | Thermoplastic Alloy Main Body, Hard Tube Interior |
| Lining: | Extra Soft Special Velvet |
| Shaft: | 5 |
| Butt: | 3 |
| Weight: | 5.5 Lbs |