McDermott G324 Pool Cue CPQ2949 / Minor Cut on Butt Sleeve
In stock
- Usually ships within 24 hours
- In Stock
- Satisfaction Guaranteed
- Free Shipping in the US
Description
Certified Pre-Owned Score: 9/10
This McDermott G324 was returned to us in nearly brand new condition and is now available at a special discounted price. While there is a minor cut on the butt sleeve that can be felt, it is very small and will not affect the performance of the cue in any way. Aside from this slight cosmetic flaw, the cue looks and plays beautifully. Do not miss out on this excellent opportunity to own a premium McDermott cue at an extra discount.
The cue is currently set at 19oz but can be weight changed upon request.
Does not qualify for manufacturer warranty.
If you have any questions about this cue, or any other products listed on our site, please feel free to give one of our Service Representatives a call at (866) 843-3294.
Specifications
| Tip: | 13mm Navigator Black Medium |
| Ferrule: | 1/4" Juma |
| Shaft: | 29" G Core 10-12" Pro Taper |
| Collar: | Black |
| Pin: | 3/8x10 |
| Piloted: | No |
| Forearm: | Birdseye Maple with 6 blue pearl, black urethane and bone points |
| Rings: | Silver Rings |
| Wrap: | Black and Blue Irish Linen |
| Sleeve: | Black urethane with 6 blue pearl, black urethane and bone points |
| Plate: | Black with Gold McDermott logo |
| Bumper: | Black Rubber |
| Weight Adjustable: | Yes, with the McDermott Weight Bolt |