This stunning SCO123 pool cue was returned to us in great condition and offers a fantastic, affordable carbon fiber option. It features a very small dent in the middle of the shaft that is barely feelable and will not interfere with your stroke at all. While the tip shows some minor chalk residue from light testing, the rest of the cue is nearly perfect and ready for the table. Do not miss out on this excellent discount for a high-performance carbon fiber cue.
Scorpion SCO123 Pool Cue CPQ2947 / Tiny Dent on Shaft
SKU: CPQ2947
MSRP $450.00
Our Price $382.50
You Save $67.50 (15%)
In stock
- Usually ships within 24 hours
- In Stock
- Satisfaction Guaranteed
- Free Shipping in the US
Description
Certified Pre-Owned Score: 9/10
The cue currently weighs 18oz, and is weight changeable.
Does not qualify for manufacturer warranty.
If you have any questions about this or any of the products we sell, just give us a call at 866-843-3294!
Specifications
| Tip: | 12.4mm Layered Medium tip |
| Ferrule: | 3mm black ferrule |
| Shaft: | 29" Scorpion Carbon Fiber low-rise pro taper |
| Collar: | None |
| Pin: | Uniloc compatible Quick-Release |
| Forearm: | Green stained teak wood with black points, and black scorpion decal |
| Wrap: | None |
| Sleeve: | Black |
| Plate: | Black with Scorpion logo |
| Bumper: | Black Rubber with hole for Scorpion Rear Extension |
| Warranty: | None |
| Weight Adjustable: | Yes |