Action ADV114 Pool Cue CPQ2920/ Black w/Red Wrap
SKU: CPQ2920
MSRP $239.00
Our Price $191.20
You Save $47.80 (20%)
In stock
- Usually ships within 24 hours
- In Stock
- Satisfaction Guaranteed
- Free Shipping in the US
Description
Certified Pre-Owned Score 8/10
The ADV114 pool cue had a wrap upgrade, it now has a black wrap with red specks! The wrap did bleed a little bit onto the cue, which is why it is now being sold at a discount! Otherwise this cue is brand new! It still looks great, just a little black stains on the ends of the wrap area.
This cue weighs 20oz but is weight changeable by request!
If you have any questions about this item, or any other products we carry, please give one of our PoolDawg customer service representatives a call at (866) 843-3294.
Specifications
| Tip: | 13mm Layered Boarskin |
| Ferrule: | 1" Fiber |
| Shaft: | 29" Hardrock Maple 10-12" Pro Taper |
| Collar: | Black with silver ring |
| Pin: | 5/16x18 |
| Piloted: | No |
| Forearm: | White stained Birdseye Maple with a Spider and Web overlay |
| Rings: | Silver Rings |
| Wrap: | Black and Red Irish Linen |
| Sleeve: | White stained Birdseye Maple with a Spider and Web overlay |
| Plate: | Black |
| Bumper: | Black rubber (recessed) |
| Warranty: | NO |
| Weight Adjustable: | Yes, with the Action Weight Bolt |