Action Impact IMP20 CPQ2917 / Engraving Removed
SKU: CPQ2917
MSRP $269.00
Our Price $215.20
You Save $53.80 (20%)
In stock
- Usually ships within 24 hours
- In Stock
- Satisfaction Guaranteed
- Free Shipping in the US
Description
Certified Pre-Owned Score 7/10
Oh Ireland, it's given us so many great, alcoholic, things: Guinness, Whiskey, Irish Cream, Van Morrison. As an homage to Ireland's many gifts, Action has created this beautiful new design full of Celtic knots and clovers, with a stainless steel joint that will keep you playing well no matter how many pints you lift.
This Action Impact IMP20 Pool Cue had an engravingremoved from the butt cap area of the cue, leaving a recessed ring and removing the logo, but otherwise this cue is in like-new condition!
This cue weighs 20oz, but is weight adjustable.
If you have any questions about this or any of the products we sell, just give us a call at 866-843-3294!
Does not qualify for manufacturer warranty.
Specifications
| Tip: | 13mm Layered Boarskin |
| Ferrule: | 1" Fiber |
| Shaft: | 29" Hardrock Maple 10-12" Pro Taper |
| Collar: | Stainless Steel |
| Shaft Collar: | Black with silver ring |
| Pin: | 5/16x18 |
| Piloted: | Yes |
| Forearm: | Ebony stained hardrock maple with green and white Celtic overlays |
| Rings: | Silver Rings |
| Wrap: | Black and White Irish Linen |
| Sleeve: | Ebony stained hardrock maple with green and white Celtic overlays |
| Plate: | Black, Engraving Removed |
| Bumper: | Black rubber |
| Weight Adjustable: | Yes, with the Action Weight Bolt |