Action Sneaky Pete ACTSP41 Pool Cue CPQ2895 / Engraving Removed
SKU: CPQ2895
MSRP $165.00
Our Price $132.00
You Save $33.00 (20%)
In stock
- In Stock
- Satisfaction Guaranteed
- Free Shipping in the US
Description
Certified Pre-Owned Score 7/10
This Action ACTSP41 Sneaky Pete pool cue has a Cherry Wood stained butt with 4 beautiful Cherry Wood points extending into the maple forearm...and has never been used! An engraving mistake was removed from the butt cap, leaving a shallow groove below the grip area. Please see last picture for more details.
The cue weighs in at 19oz, but if you would like to change the weight, leave us a note at checkout.
Does not Qualify for Manufacturer Warranty
If you have any questions about this cue, or any other items we offer, please feel free to give us a call and speak with a sales associate today at (866) 843-3294.
Specifications
| Tip: | 13mm Layered Boarskin |
| Ferrule: | 1" Fiber |
| Shaft: | 29" Hardrock Maple 10-12" Pro Taper |
| Collar: | None |
| Pin: | 5/16x18 |
| Piloted: | No |
| Forearm: | Natural stained Maple with Cherry Wood points |
| Rings: | None |
| Wrap: | None |
| Sleeve: | Cherry Wood |
| Plate: | Black *Recessed from Engraving Removal* |
| Bumper: | Black Rubber |
| Weight Adjustable: | Yes, with the Action Weight Bolt |