McDermott PDG225M Pool Cue CPQ2899 / Lightly Used
SKU: CPQ2899
MSRP $540.00
Our Price $432.00
You Save $108.00 (20%)
In stock
- Usually ships within 24 hours
- In Stock
- Satisfaction Guaranteed
- Free Shipping in the US
Description
Certified Pre-Owned Score: 9/10
This McDermott PDG225M is a a great deal on a high quality PoolDawg exclusive cue. This shaft has been lightly used and has very mild chalk stains on the shaft, but it plays just like new!
This cue weighs 19oz, but is weight adjustable.
If you have any questions about this or any of the products we sell, just give us a call at 866-843-3294!
Does not qualify for manufacturer warranty.
Specifications
| Tip: | 13mm Navigator Black Medium |
| Ferrule: | 1/4" Juma |
| Shaft: | 29" G-Core, 10-12" Pro Taper |
| Collar: | Black with wood rings |
| Pin: | 3/8x10 |
| Piloted: | No |
| Forearm: | Natural Stained Birdseye Maple |
| Rings: | Black with Dashed Wood Rings |
| Wrap: | Black Irish Linen |
| Sleeve: | Black with Laser Engraved Dawg image and PoolDawg logo |
| Plate: | Black |
| Bumper: | Black rubber |
| Weight Adjustable: | Yes, with the McDermott Weight Bolt |