Pooldawg DAWGBRK Break Pool Cue CPQ2922/Engraving Removed
SKU: CPQ2922
MSRP $155.00
Our Price $89.25
You Save $65.75 (42%)
Out of stock
- Usually ships within 24 hours
- Satisfaction Guaranteed
Description
Certified Pre-Owned Score: 7/10
The Pooldawg DAWGBRK break pool cue had a mistake with the engraving and it got removed. The cue is lightly used, but features the Action Quick release shaft which still threads perfectly. Gives you a quick release shaft on this Dawgfather butt for a poriton of the price
This break cues weighs in at 24oz, but can be adjusted to any weight, just let us know at checkout in the comment section if you would like this changed.
If you have any questions about this item, or any other products we carry, please give one of our PoolDawg customer service representatives a call at (866) 843-3294.
Specifications
| Tip: | 14mm Hard Leather |
| Ferrule: | 1" Black Phenolic |
| Shaft: | 29" Hardrock Maple 10-12" Pro Taper |
| Collar: | Stainless Steel |
| Pin: | 5/16x18 |
| Piloted: | No |
| Forearm: | Ebony stained maple with Dawgfather design |
| Rings: | Black collar with one silver ring |
| Wrap: | Black Irish Linen |
| Sleeve: | Black Irish Linen |
| Plate: | Stainless Steel with Pooldawg Logo (Removed) |
| Bumper: | Black Rubber |
| Weight Adjustable: | Yes, using Action Weight Bolt |